Samstone DIY-pakketten en Zaterdagworkshops in Leiden
Hoi lieve Samstone-beeldhouwer in de dop! Ik ben Simone van Olst, en ik vind het zo ontzettend leuk dat je via mijn webshop, Samstone, de eerste stappen in de wondere wereld van het steenbeeldhouwen hebt gezet! Die schattige dierfiguurtjes, of misschien een ander leuk ontwerp uit een van de DIY-pakketten – wat een plezier hè, om uit zo’n stukje steen met je eigen handen iets te zien ontstaan? Ik hoop dat je net zo genoten hebt van het raspen, schuren en het zien veranderen van de steen als ik dat altijd doe.
Misschien heb je nu één, twee, of zelfs al een paar van die leuke beeldjes gemaakt. En misschien begint er nu iets te kriebelen. Dat gevoel van: “Dit is gaaf, maar… wat nu? Kan ik ook iets anders maken? Iets wat ik helemaal zelf bedenk?” Dat is een supergoed teken! Het betekent dat de creatieve vonk in jou is aangewakkerd en dat je klaar bent voor een volgend, spannend avontuur: het werken met een échte, ruwe steen en het vormgeven van jouw eigen ideeën.
“Maar Simone,” hoor ik je misschien denken, “een eigen idee? Ik ben niet zo creatief, ik kan toch niks zelf bedenken? Die diertjes waren al een hele uitdaging!” Geloof me, die gedachte hebben zóveel mensen. Maar ik ga je een geheimpje verklappen: jouw hoofd zit al bomvol inspiratie! Ik noem het graag je persoonlijke ‘databank’ of ‘schatkist’ vol ideeën. En in onze speciale Zaterdagworkshops voor beginners in mijn Beeldhouwatelier Simone van Olst in Leiden, help ik jou, samen met mijn collega Alex Sluimer, om die schatkist te openen en jouw eigen, unieke creaties uit steen tevoorschijn te toveren. En ja, dat is makkelijker en leuker dan je nu misschien denkt!
Jouw Samstone avontuur: De perfecte start
De Samstone DIY-pakketten zijn ontworpen om je op een laagdrempelige manier kennis te laten maken met steen. Je hebt geleerd hoe het voelt om materiaal weg te halen, hoe je een vorm kunt volgen, en hoe geduldig je soms moet zijn. Je hebt de basis van het raspen en schuren ontdekt. Zie het als de eerste letters die je leert lezen en schrijven, of de eerste simpele liedjes die je op een instrument speelt. Het is een fantastisch begin!
Maar net als met taal of muziek, wil je op een gegeven moment je eigen verhalen vertellen, je eigen melodieën componeren. Je wilt niet alleen meer de dierfiguren namaken (hoe leuk die ook zijn!), maar iets creëren dat helemaal van jou is. En dat is precies waar onze zaterdagworkshops je bij gaan helpen. Ze zijn de perfecte volgende stap na je Samstone-ervaring.
“Maar ik heb geen inspiratie!” – Jawel hoor, jouw databank zit al vol!
Dit is de meest gehoorde zin van beginnende beeldhouwers: “Ik weet niet wat ik moet maken, ik heb geen inspiratie.” En elke keer weer zeg ik: “Echt wel!” Jouw hoofd, jouw leven, jouw ervaringen – het is één grote databank vol met mogelijke ideeën. Je bent je er misschien alleen nog niet zo van bewust.
Denk maar eens na:
- Dingen waar je van houdt. Heb je een huisdier waar je gek op bent (misschien een andere dan in het DIY-pakket, of juist jóuw eigen kat of hond)? Een lievelingsbloem in de tuin? Een mooie schelp die je op vakantie hebt gevonden? Een knuffel van vroeger?
- Simpele vormen om je heen. Kijk eens goed om je heen. De ronde vorm van een appel, de gladde curve van een mooie vaas, de grillige lijn van een tak, de stoere vorm van een grote kei, het patroon in een kussen. Het hoeft allemaal niet ingewikkeld te zijn!
- Gevoelens en sferen. Ben je vrolijk? Wil je iets maken dat rust uitstraalt? Of juist iets krachtigs? Een gevoel kan ook een startpunt zijn.
- Herinneringen. Een fijne vakantie, een speciaal moment, een droom die je had.
Al deze kleine en grote dingen zijn ‘data’ in jouw persoonlijke schatkist. Het zijn de ingrediënten waarmee jij jouw eigen unieke beeld kunt gaan maken. Het is niet zo dat “echte kunstenaars” een speciaal lijntje met de inspiratiegoden hebben. Zij hebben gewoon geleerd om goed te kijken, te voelen, en de ideeën uit hun eigen databank te vissen en te vertrouwen. En dat kun jij ook leren!
De Zaterdagworkshop: Jouw schatkist leren openen en gebruiken (met een beetje hulp!)
In onze zaterdagworkshop gaan we samen op ontdekkingsreis naar de ideeën in jouw hoofd. En dan helpen we je om zo’n idee om te zetten in een echt stenen beeld. Hoe doen we dat?
- Mijn Rol (Simone):
Ik ben er om je te helpen die eerste, soms nog vage, ideetjes uit jouw ‘hoofd-schatkist’ tevoorschijn te halen. We beginnen de dag vaak met een praatje, misschien kijk je wat rond in het atelier, of blader je door wat boeken. Ik stel je vragen: Waar word je blij van? Welke vormen spreken je aan? Geen zorgen, het is geen examen! Het is gewoon een ontspannen manier om jouw eigen interesses te verkennen.
Heb je eenmaal een richting? Dan help ik je om dat idee te vertalen naar een simpele, duidelijke vorm die goed te maken is in steen, zeker voor een beginner. Misschien maken we een snelle schets op papier, of een klein proefmodelletje in kneedbaar materiaal (zoals klei of was, wat je misschien nog kent van school!). Dat helpt om het idee wat concreter te maken.
Vervolgens kies je een mooie, ruwe steen uit die bij jouw idee en jouw ervaringsniveau past. En dan begint het echte werk! Ik begeleid je stap voor stap. Ik laat je zien hoe je naar de steen kijkt om de vorm erin te ‘zien’. Hoe je met de hamer en beitel (ja, echt waar, dat ga je doen!) de eerste grote stukken weghaalt. Hoe je met de rasp de vorm verfijnt, net als bij je DIY-pakket, maar dan met meer gevoel en controle. Mijn focus ligt erop dat jij plezier hebt in het proces en dat je een beeld maakt dat écht van jou is, dat jouw gevoel of jouw idee weerspiegelt. En onthoud: “Iedereen kan beeldhouwen!” – ik help je ontdekken dat dat ook voor jou geldt.
- Alex’ Rol:
Naast mijn begeleiding is ook mijn man en collega Alex Sluimer vaak in het atelier aanwezig. Alex is een kei in het zien van structuren en het bedenken van slimme, praktische oplossingen. Als je eenmaal een ideetje hebt, is het soms nog best lastig om te bedenken: hoe maak ik dat nou stevig in steen? Of hoe krijg ik die ene lijn precies zoals ik wil zonder dat er iets afbreekt?
Daar kan Alex je supergoed bij helpen. Hij kijkt met een technisch oog naar jouw ontwerp en kan je tips geven om het maakbaar te maken. Moet een uitstekend deeltje misschien wat dikker? Hoe kun je een complexe vorm vereenvoudigen zodat het voor een beginner goed te doen is in steen? Alex denkt mee over de ‘bouwtekening’ van jouw beeld, zodat jouw leuke idee ook echt mooi en stevig uit de steen komt. Zijn analytische blik vult mijn meer intuïtieve benadering perfect aan, en daar profiteer jij als cursist van!
Samen zorgen we ervoor dat jij na jouw zaterdagworkshop met een succeservaring en een prachtig, zelfbedacht beeld naar huis gaat.

Van dierfiguurtje naar jouw eigen ding: Het enorme plezier van zelf creëren
Het maken van de dierfiguren uit de Samstone pakketten is een geweldige start als je een hele dag zaterdagworkshop spannend vindt. Je leert het materiaal kennen en je hebt snel een leuk resultaat. Maar de voldoening die je voelt als je een beeld maakt dat helemaal uit jouw eigen hoofd, jouw eigen hart komt… die is nog vele malen groter!
- Jouw handtekening. Het is niet zomaar een beeldje, het is jouw beeldje. Het draagt jouw unieke stempel, jouw persoonlijke verhaal.
- Groeiend zelfvertrouwen. Elke keer als je een uitdaging overwint – die lastige ronding die toch lukt, dat detail dat je erin krijgt – groeit je zelfvertrouwen. Je ontdekt dat je meer kunt dan je dacht.
- Ontspanning door inspanning. Het fysieke werk, de concentratie, het ritme van het hakken en raspen… het kan ontzettend ontspannend en meditatief werken. Je bent even helemaal weg van de dagelijkse beslommeringen.
- De magie van ruwe steen. Het is elke keer weer een magisch moment als je uit een vormeloze brok steen, door jouw eigen inspanning, een herkenbare vorm tevoorschijn ziet komen. Dat is de pure vreugde van het scheppen!
In de zaterdagworkshop begeleiden we je bij elke stap van dit proces. We beginnen met het uitkiezen van een mooie, ruwe steen die geschikt is voor beginners (bijvoorbeeld een wat zachtere steensoort zoals serpentijn of speksteen, of een goed bewerkbare kalksteen). Geen zorgen, we hebben een mooie selectie in het atelier.
Wat leer je concreet in de Zaterdagworkshop (als je van een Samstone-pakket komt)?
Je bouwt verder op wat je al een beetje hebt geleerd, en voegt daar belangrijke nieuwe vaardigheden aan toe:
- Werken met een ruwe steen. Dit is anders dan een voorgevormd stukje. Je leert hoe je de steen van alle kanten bekijkt en hoe je de eerste grote vormen eruit haalt.
- Basis beiteltechniek. Je gaat voor het eerst (of opnieuw, maar nu met meer begeleiding) werken met een hamer en een paar simpele beitels. Ik laat je tijdens de zaterdagworkshop zien hoe je ze veilig en effectief gebruikt om de steen vorm te geven. Dit is een belangrijke stap om sneller en makkelijker materiaal weg te kunnen halen.
- Verfijnd raspen. Je leert nog beter met de rasp om te gaan om de vormen die je met de beitel hebt gemaakt, verder te verfijnen en glad te maken.
- Denken in 3D. We oefenen veel met het constant draaien en van alle kanten bekijken van je steen, zodat je een goed ruimtelijk inzicht ontwikkelt.
- Een simpele, mooie afwerking. Hoe zorg je ervoor dat jouw beeldje er ook echt ‘af’ uitziet? We besteden aandacht aan het schuren voor een glad resultaat.
- Veiligheid voorop. Ik zorg ervoor dat je precies weet hoe je veilig werkt met het gereedschap en de steen. Een veiligheidsbril en stofkapje zijn standaard.
Het belangrijkste is dat je een leuke, leerzame dag hebt en ontdekt dat jij ook met een ruwe steen overweg kunt. De focus ligt op het proces en het plezier, niet op het maken van een technisch perfect meesterwerk (dat komt later wel, als je de smaak te pakken hebt!).
Samen is nog leuker (en minder eng!)
Twijfel je nog een beetje om alleen naar de zaterdagworkshop te komen? Neem een vriend, vriendin, je partner, of een volwassen zoon of dochter mee! Samen een nieuwe hobby ontdekken is supergezellig. Je kunt elkaar aanmoedigen, ideeën uitwisselen, en samen genieten van een creatief dagje uit. Het maakt de drempel vaak net even lager en het plezier nog groter! (Onze workshops zijn wel voor volwassenen, dus vanaf 18 jaar).
Jouw hoofd is veel cooler dan je denkt!
Ik hoop dat ik je heb kunnen laten zien dat die “databank” in jouw hoofd al gevuld is met allerlei waardevolle inspiratie. Het gaat er niet om dat je briljante, wereldschokkende ideeën hebt. Een simpele vorm waar je blij van wordt, een herinnering die je koestert, de liefde voor je kat – dat is allemaal genoeg om mee te beginnen. En weet je wat het mooie is? Hoe meer je doet, hoe meer je kijkt, hoe meer je ervaart, hoe voller en rijker die databank wordt. En elke keer als je een beeld maakt, voeg je weer nieuwe ervaringen toe aan je databank. Zo blijf je groeien!
Klaar voor de volgende stap? Praktische info
Ben je enthousiast geworden en wil je zelf ervaren hoe het is om uit een ruwe steen jouw eigen, unieke beeld tevoorschijn te toveren?
- Wanneer: Onze zaterdagworkshops voor beginners vinden regelmatig plaats. Kijk op de website van Beeldhouwatelier Simone van Olst voor de actuele data en of er nog plek is! De workshop duurt de hele dag, van 10:00 tot 16:00 uur.
- Waar: In mijn gezellige en goed uitgeruste Beeldhouwatelier Simone van Olst, aan de Kenauweg 17a in het mooie Leiden.
- Voor wie: Speciaal voor jou als je 18 jaar of ouder bent en na een Samstone DIY-pakket (of als je gewoon een enthousiaste beginner bent!) de stap wilt zetten naar het werken met een ruwe steen. Geen ervaring met beitels? Geen probleem, dat leer ik je!
- Kosten: Een hele dag vol creatief plezier, inclusief mijn persoonlijke begeleiding (en vaak ook de expertise van Alex), het gebruik van al het ateliergereedschap, een lekkere lunch, koffie/thee én een mooie, voor beginners geschikte, kost €99 per persoon. Om je aan te melden, moet je op mijn website kijken: www.simonevanolst.nl.
Zet de volgende stap en ontdek de beeldhouwer in jezelf!
Je hebt met je Samstone-pakket al een prachtige eerste stap gezet. Nu is het tijd om te ontdekken wat er nog meer mogelijk is, om je eigen creativiteit de ruimte te geven en de voldoening te ervaren van het werken met een échte ruwe steen. Geloof me, het is een ervaring die je niet wilt missen. En met de juiste begeleiding is het veel makkelijker en leuker dan je denkt.
Ik, en vaak ook Alex, staan klaar om je te verwelkomen in Leiden, je te helpen jouw innerlijke databank vol ideeën aan te spreken, en je te begeleiden bij het creëren van een stenen beeldje waar je apetrots op zult zijn.
Dus, durf jij het aan? Ik hoop je snel te zien in het atelier!
Met een warme, creatieve groet,
Simone van Olst
Beeldhouwatelier Simone van Olst, Leiden